Сучасна нестабільна ситуація з енергопостачанням в Україні потребує ефективних рішень, які допоможуть локально впоратися із проблемою. І багато в чому ці завдання покладаються на співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Вони стикаються з необхідністю забезпечення безперебійного джерела енергії хоча б життєво важливих елементів мережі будинку. Із цим може допомогти придбання генератора. Пристрій може підтримувати потрібний рівень комфорту та безпеки за умов регулярних вимкнень. Але вартість таких апаратів може бути досить високою. Не всі ОСББ можуть дозволити собі його придбати, тому шляхи відшкодування видатків за рахунок використання державних програм підтримки є як ніколи актуальними. Це не лише знизить фінансове навантаження, а й забезпечить більш ефективне вирішення проблеми із резервним енергопостачанням.
Механізми компенсації мають особливості. Джерела фінансування та розподіл витрат між сторонами можуть змінюватись щодо умов надання послуги, типу будинку, його розташування, міста та особливостей самого потенційного генератора. Такий підхід забезпечує належний рівень прозорості та справедливості для кожного учасника програми, що зрештою призводить до покращення якості життя всіх мешканців будинку в умовах екстрених або планових відключень світла.
Питаннями часткової компенсації вартості генератора займається міська влада в індивідуальному порядку. Це означає, що кожне місто встановлює власні умови відшкодування грошей. Тому умови можуть відрізнятися щодо запиту самого ОСББ та місцевої влади. Наприклад, у Києві багатоквартирні житлові будинки можуть розраховувати на 75% від загальної вартості пристрою, який купувався як резервне джерело живлення. Але сума має перевищувати 80 тис. грн.
Компенсація може провадитися за купівлю бензинових, дизельних та газових генераторів або сонячних зарядних станцій, інверторів, іншого обладнання. Відшкодування витрат здійснюється за рахунок бюджету міста.
Прямого алгоритму дій немає. Все залежить від умов покупки та угоди. Але, якщо все ж таки необхідно купити генератор для ОСББ, то слід:
1. Організувати збори ОСББ.
2. Вести протокол зборів, описати потреби в генераторі, зафіксувати суму на потрібну модель та уточнити всі деталі угоди у документі.
3. Здійснити купівлю генератора, зберігаючи чек та всю супутню документацію.
4. Подати заяву через ЦНАП на часткове відшкодування витрачених коштів.
До заяви необхідно прикріпити копію документа, що підтверджує повноваження юридичної особи на керування подібним спільним майном. Приклад форми заяви можна знайти у вільному доступі. В цілому програма компенсації передбачає відшкодування більшої частини витрат на генератори або подібні пристрої для організації резервного живлення.
Умови компенсації вартості генераторів у різних містах України
Київ є одним із провідних міст, яке пропонує вигідні умови компенсації для своїх мешканців та ОСББ, зокрема. Існує безліч програм відшкодування. Обслуговування залежить від особливостей самого проекту та характеру звернення за частковим поверненням коштів. Компенсація у Києві можлива не лише сформованим ОСББ чи ЖБК, а й для будь-якого багатоповерхового будинку, в якому мешканці ухвалили відповідне рішення. Гроші виплачуються протягом двох місяців після подання заяви.
У Львові сума компенсації трохи менша: 50% від ціни та максимум 30 тисяч гривень. Спеціальна комісія розглядає заяву протягом десяти робочих днів. Документи, які необхідно підготувати для компенсації, такі ж, як і у разі подання заяви в столиці. Обов'язково варто зберігати всі копії платіжних документів, включаючи чеки та гарантійні талони на генератор.
1. Компенсацію за генератор у Полтаві (50%, але не більше 80 000 грн.).
2. Компенсацію за генератор в Одесі (70%, але не більше ніж 100 000 грн.).
3. Компенсацію за генератор у місті Суми (50%, але не більше 50 000 грн.).
4. Компенсацію за генератор у Рівному (70%, але не більше 45 000 грн.).
5. Компенсацію за генератор у Чернівцях (80%, але не більше 60 000 грн. для використання у будинках з мінімум 36 квартир).
6. Компенсацію за генератор у Запоріжжі (80%, але не більше 30 000 грн. оплата через банк).
Більш детально дізнатися про програми компенсації вартості генераторів можна на сайтах місцевої влади. Деякі міста лише розробляють механізм здійснення відшкодування коштів, тому необхідно уточнювати всю інформацію перед придбанням пристрою забезпечення резервного живлення для ОСББ.
Одним із лідерів у програмі компенсації відшкодування вартості генераторів для ОСББ є Одеса. Програма почала працювати практично відразу і зараз лише набуває потрібної популярності серед власників багатоквартирних будинків. Тут сума відшкодування вбирається у 70% вартості генератора. Максимум передбачено 100000 грн. для одного учасника. З початку 2023 року і до кінця 2023 року Одеса виплатила компенсацій на суму майже 5 млн. гривень. Повернення коштів отримали 64 ОСББ ЗБК. Найбільше успішних проектів було реалізовано у Приморському районі міста – 39.